The Texas Constitution establishes the Commission on Judicial Conduct as a 13 member body. Its members, who receive no pay for their service, serve six-year terms. The members of the Commission include:

  • Six judges appointed by the Supreme Court of Texas, one from each of the following court levels: appellate, district, county court at law, constitutional county, justice of the peace, and municipal;
  • Two attorneys appointed by the State Bar of Texas, who are not judges; and
  • Five citizen members appointed by the Governor, who are neither attorneys nor judges.

All appointments are from varying appellate districts of the state, except that the citizen members, justice of the peace and judge of the municipal court are selected at large. The Texas Senate confirms all appointees.

Officers

Chair

Hon. David Schenck
Justice, Fifth Court of Appeals
Appointed By Texas Supreme Court
Term Expires:11/19/2025

Vice-Chair

Hon. Janis Holt
Public Member, Silsbee
Appointed By Governor
Term Expires:11/19/2025

Secretary

Hon. Frederick C. Tate
Public Member, Colleyville
Appointed By Governor
Term Expires:11/19/2023

Members

Name
Position
Location
Appointed By
Term Expires
Hon. David C. Hall
County Court at Law
Sweetwater
Texas Supreme Court
11/19/2021
Hon. David M. Patronella
Justice of the Peace
Houston
Texas Supreme Court
11/19/2021
Hon. Sujeeth B. Draksharam
Public Member
Sugarland
Governor
11/19/2021
Hon. Ronald E. Bunch
Attorney Member
Waxahachie
State Bar of Texas
11/19/2023
Hon. Valerie Ertz
Public Member
Dallas
Governor
11/19/2023
Hon. M. Patrick Maguire
Municipal Court Judge
Kerrville
Texas Supreme Court
11/19/2021
Hon. Clifton Roberson
Attorney Member
Tyler
State Bar of Texas
11/19/2025
Hon. Lucy M. Hebron
Constitutional County Judge
Quitman
Texas Supreme Court
11/19/2023
Hon. Gary L. Steel
District Judge
Seguin
Texas Supreme Court
11/19/2023
Hon. Kathy P. Ward
Public Member
Plano
Governor
11/19/2027